Kategoriler
Etiketler
Google Reklamları

Google AJAX Kütüphaneleri API'si

Google AJAX Kütüphaneleri APIsi

Javascript kütüphaneleri web geliştiricileri tarafından sıklıkla kullanılıyor. Bu kütüphaneler çeşitli sıkıştırma yöntemleri kullanılarak boyutları düşürülse de hâlâ yüksek boyutlarda olabiliyor.


Javascript kütüphaneleri web geliştiricileri tarafından sıklıkla kullanılıyor.  Bu kütüphaneler çeşitli sıkıştırma yöntemleri kullanılarak boyutları düşürülse de hâlâ yüksek boyutlarda olabiliyor. Üstüne birde ziyaretçi sayınız yüksekse oldukça yüksek trafik harcanmasına sebep oluyor. Google AJAX Kütüphaneleri API’si ( Google AJAX Libraries API wink Google’ın geliştiriciler için sunduğu bir hizmet. Popüler kütüphaneleri sunucunuzda bulundurmaya gerek kalmadan Google üzerinden yüklemenize yarıyor.  Ajax kütüphanesini ekledikten sonra google.load fonksiyonu (Bakınız : Google AJAX API Loader’s) ile kolayca istediğiniz kütüphaneyi sayfanıza ekleyebiliyorsunuz. Örnek olarak aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

 

<script src="http://www.google.com/jsapi"></script>

<script>
google.load("jquery", "1.3.2";
google.load("swfobject", "2.1";
</script>


 

Yukarıdaki kodda google.load fonksiyonu ile jquery kütüphanesinin 1.3.2 sürümünü ve swfobject kütüphanesinin 2.1s ürümünü yüklemiş olduk. Bu API ile aşağıdaki kütüphanelerin çeşitli versiyonlarını yükleyebilirsiniz. Bağlantılara tıklayarak hangi sürümleri kullanabileceğinizi görebilirsiniz.

jQuery
jQuery UI
Prototype
script_aculo_us
MooTools
Dojo
SWFObject
Yahoo! User Interface Library (YUI)

Google Code üzerindeki Google AJAX Libraries API sayfası

Bu yazı en son 08 Temmuz 2012 tarihinde düzenlenmiştir ve güncelliğini yitirmiş olabilir.
Yazar Hakkında
admin Nurettin Tarar Kısacası bir insan...
Benzer Yazılar
Benzer Yazı Bulunamadı.
Yorumlar
blog comments powered by Disqus